Fotoğraf Makinamdan
Kalemimden
Hakkımda
Yeni yılda Boğa Burcunda Harika Şeyler Olacak, Peki Ya Diğer Burçlar?
Kişisel Gelişim
3 Dakika
30 Aralık 2013

Benim yazılarımı takip edenler bu başlıkta nereden çıktı demişlerdir. Geçenlerde izlediğim bir televizyon programında, bir astrolog 2000 yıl önce benim doğduğum ay olan Mayıs ayındaki Boğa burcu için bunları söylüyordu. Mayıs doğumluyum ama aslında Mayıs ayında doğanlar şu anda Boğa burcunda değil Koç burcundadır. Bunun uzun açıklaması için daha önce yazdığım bir yazı olan astroloji inanç mı?bilim mi? yazısı okunabilir.

Bizim ülkemiz gibi belirsizliğin çok olduğu ve sürekli bir şeylerin değiştiği ülkelerde, bu konuda fazla bilgisi olmayan kişiler bu tür şeylere ilgi duyabiliyorlar. Özellikle yeni yıla girmemize çok az zamanın kaldığı bugünlerde kitapçılarda yeni yıl ile ilgili astroloji kitapları ve özellikle televizyon programlarında bol bol astrologlar kendini gösteriyor. Yeni yılda, burçlara göre insanlar, gökyüzü hareketlerinden nasıl etkilenecekler ve bizi neler bekliyor diye önerilerde bulunuyorlar. Keşke işler böyle yürüse ve hiç düşünmesek, birileri bize neler yapmamız gerektiğini söylese. Ama bilimin ışığındaki bilgiyle işlerin böyle yürümediğini biliyoruz.

Bilimin benim açımdan keyifli bir alanı olan astronomi ile sahte bir bilim olan astroloji arasında hiçbir tutarlılık yok. Doyasıyla insan kendi aklı ve seçimleri ile dış koşulların bizler için yarattığı durumlarla baş ederek kendi geleceğini belirlemesi gerekiyor.

Peki, ne yapacağız o zaman? Kendi geleceğimizi yönlendirmek, daha spesifik olarak da önümüzdeki yılın istediğimiz gibi bir yıl olması için neler yapabiliriz bir bakalım.

Her soru değil belki ama kimi soruları cevap bulmak için ne bir astrolog olmaya, ne de birilerinden medet ummaya gerek yok bence. Aslında sorunun cevabı, sorunun içinde yer alıyor. Nasıl bir gelecek? Nasıl bir yıl istiyorsunuz?

Evet, biraz düşünme tembelliğini bırakıp, kendi geleceğimizi yönlendirmek için oturup düşünüp, bazı yöntemler kullanabiliriz. Bunun için size önereceğim yöntem “tatmin çemberi” uygulamasıdır.

Koçluk sürecinde kullanılan bu yöntem, yeni yıl hedeflerimizi belirlemek ve odak alanlarımızı netleştirmek için kullanılabilir. Bunun için yapılacaklar adım adım şöyledir:

1. Aşağıdaki gibi boş bir kağıda bir çember çiziniz ve eşit parçalara ayırınız.

İstediğiniz kadar bölebilirsiniz.

image

2. Her bir dilimin üstüne aşağıdaki örnekte olduğu gibi yeni yıl için kendi arzu ettiğiniz alanları yazın ve çizgileri 10’luk bir ölçekte bölün.

Aşağıdaki örnek son derece genel ancak her insanın kullanabileceği alanları göstermektedir. Sizler bunu çok daha spesifik bir hale getirebilirsiniz. Örneğin; hobiler demek yerine; fotoğrafçılık, astronomi kişisel gelişim demek yerine Gestalt terapisi vb. yazabilirsiniz.

image

3. Her bir alan için 1 ila 10 puan arasında bir puan veriniz. (1 en düşük, 10 en çok tatmin olduğunuz gösterir.)

Verdiğiniz bu puanlara göre alanları boyayınız. Ne kadar renkli o kadar görsek olacaktır. Her bir alan için şu anki tatmin seviyenizi düşününüz. Ve buna göre mevcut durumunuz için bir puan veriniz.

image

4. Ortaya çıkan çemberinizi inceleyiniz.

Ortaya çıkan bu çemberinizi değerlendirin. Bir alanda yüksek bir puan vermeniz o alanda daha fazla gidecek yol olmadığı anlamına gelmeyecektir. Örneğin kişisel gelişim alanında şu anda kendinizi 9 puan vermiş olabilrsiniz ancak bunun 9 değilde 10 puan olması düşük puanlı bir alandaki daha fazla bir artışa göre sizi çok daha mutlu edebilir. Buna göre yeni yıl için hangi alan ya da alanlarda bir veya birkaç puan bir artış olsa yaşamınız son derece olumlu etkilenir bunu düşününüz.

5. Belirlediğiniz bu alanlar için ölçülebilir hedefler koyun.

Örneğin; yeni yılda hobilerinize daha fazla vakit ayırdığınızda daha çok mutlu olacağınızı düşünüyorsanız. Şöyle bir hedef yazabilirsiniz;

yeni yılda Nisan ayına kadar x marka …….özelliklere sahip bir fotoğraf makinası almak, Mayıs ayında bir fotoğrafçılık kursuna yazılmak ve Aralık ayında çektiğiniz başarılı fotoğrafları ….. ortamda paylaşmak gibi.

6. Bu hedeflerinizi ve eylem planlarınızı hayata geçirmek için sizi nelerin motive edebileceğini, kimlerden destek alabileceğinizi düşününüz.

Belirlediğiniz hedeflere ulaşırken hayatınızda etkilenecek kişiler, destek verecek kişileri düşününüz. Eylem adımlarınız atarken bu yolda kararlı bir şekilde nasıl kalabileceğinizi bunun için nelere ihtiyaç duyabileceğinizi tanımlamaya çalışınız.

7. Arzu ederseniz hedeflerinizi bir görsel obje ile ilişkilendirin.

Bu şekilde sürekli görebileceğiniz bu obje size hedeflerinizi sürekli hatırlatacak ve gündeminizde kalmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin, çekmeyi hayal ettiğiniz bir fotoğrafı masanızın üzerine koyarak hedeflediğiniz şeyleri kendinize sürekli hatırlatıp, bu hedefe ulaşmak için attığınız adımlarla yolda kalmayı başarabilir, kararlılığınızı daha kolay sürdürebilirsiniz.

image

Bu basit adımları izleyerek, gelecek yılın içerisinde arzu ettiğiniz şeylere ulaşma konusunda fallardan ya da yıldızlardan bir medet ummadan kendi yaşamınızın kontrolü konusunda çok daha fazla şey yapabilirsiniz. Böylece falları okumak ya da gelecekle ilgili kehanetleri dinlemek yerine ulaşmayı arzı ettiğiniz şeylerle ilgili kitapları, yazıları okuyarak hem zamanızı doğru kulanmış hem de doğru işi yapmış olacaksınız diye düşünüyorum.

Yeni yılın, neleri arzu ediyorsunuz gerçekleşeceği ama en önemlisi sağlıklı bir yıl olmasını dilerim.

Dr.Erkan Tozluyurt

Kategoriler
Son Makaleler
erkan tozluyurt
Neden Bu Blog?
Erkan Tozluyurt
Yetenek üzerine okuduğum bir kitapta, ortalama zekaya sahip her insanın yetenekli olduğundan bahsediyor ve buna çeşitli örnekler veriyordu. Kitap içerisindeki ana fikir her hangi bir konuda istekli olan birinin ortalama 10.000 saat (ya da 10 yıl kuralı)* sıkı ve doğru yöntemli bir çalışma ile üretken olabileceğini söylüyor ve bir süre [...]
devamını oku