Yaş 50, Yolun Neresi?
paylaş

50. yaş!

Bundan birkaç sene önce sanırım 50 yaşına basan bir profesörün “50 yılda yaşamdan ne öğrendim?” diye bir konuşmasını dinlemiştim. Acaba 50 yaşına geldiğimde ben de böyle bir şey yapsam mı diye o zaman düşünmüştüm.

Zaman çabuk geçiyor.

Ve 50 yaşına geldim. Yukarıda yazdığımı hatırladım, “acaba yazsam mı?” dedim.

Sonra “ne biliyorsun ki peki?” diye kendimi sorguladım.

Ve mühendislik eğitimi almış beynim devreye girerek işlem sürecine başladı ve durumu kategorize etti. Bunun sonucunda hem bilip - bilmeme durumumu hem de bir anlamda kendi kendine muhasebe süreciyle aşağıdaki başlık ve sonuçlar çıktı.

Bakalım ne olmuş bu 50 yılda?

Bilmediklerim? Çok ama çok fazla, bir ölçüsü olsa zaten bilmiş olurdum.

Bilmediklerimi Bildiklerim – Merak Ettiklerim? Neler olabilir bunlar acaba?

Evrenin nasıl oluştuğu? Hayat nasıl başladı? Evren’de başka yaşamlar var mı? Her şeyin teorisi mümkün mü?  Öldükten sonra yaşam var mı? Ruh? Tanrı? Evren son bulacak mı? Gerçekten sevdiklerimizle bir kopmaz bir bağlantı var mı? diye giden büyük sorulardan ses ve görüntünün tam olarak nasıl iletildiği? DNA’nın şifresi? Sicim teorisinde geçen sicimlerin tam olarak ne olduğu? gibi uzatmayım göreceli olarak daha küçük sorular.

Bildiğimi Zannettiklerim?İnsan davranışı, Sevgi’nin gücü, özgür olmanın önemi, sağlıklı olma, kimseye muhtaç olmama durumu (maddi – manevi), gerektiğinde risk alabilme, ‘ne yaparsan yap iyi yap’ tutumu, iyi bir uyku, toleranslı olma, sanatın önemi, eleştirmeme, geribildirimin gücü, gerçeği olduğu gibi kabul etme, iyimserlik- pozitif tutum, yaşam enerjisini yükseltmenin önemi, gülmek çok gülmek!

Bildiğim ve yaptıklarım -Öğrendiklerim? Esnek olma, denge, spor, beslenme, sevdiklerine vakit ayırmak ve ilgilenmek, dostlarla geçirilen vakitlerin önemi, ekonomik özgürlük, farklı yerler görmek, tanımak ve keşfetmek, meraklı olmak, bilim, karşılıksız iyilik yapmak, köpek (Pamuk) sevgisi ve nefes almanın önemi ve doğru kullanılması.  

Sonuç;

Çok az şey biliyorum, öğrenecek çok şey var ancak bildiğim ve yaptıklarım bana iyi geliyor diyebilirim.

Bunlara devam ederken, bildiğimi zannettiklerimden son kategoriye transferler yapmam ve gerisini de bu yolculuğa bırakmak sanırım en iyisi eğer amaç yolun sonu değil de yolda kalmaksa? Sorular çok fazla...

En azından bu 50 yıllık deneyiminin bana öğrettiği bunlar sanırım.

Bu yazı da dursun bakalım burada, yıllar sonra neler yazmışız ve hangi noktayız diye belki bir daha bakar ve bir nostalji yaparız.

Sevgiyle kalın.

 

Erkan Tozluyurt / 6 Mayıs 2020

 

Neden bu blog?
Sosyal Sorumluluk Üzerine Düşünceler