Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği
paylaş

Her yıl yaz aylarında bilimi ve özellikle astronomi bilimini sevdirmek, paylaşımda bulunmak ve gökyüzünü gözlemleme fırsatı yaratmak için yapılan harika bir etkinliktir. Bu yıl 16.’sı düzenlenen bu şenlik, 2010 yılından beri Tübitak Ulusal Gözlemevi (TUG) tarafından düzenlenmekte ve astronomi camiası tarafından desteklenmektedir. TUG Gözlemevi 2500 rakımda Bakırlıtepe'de yer almaktadır.

7,05 tug3  7 bakırlı tepe 

Şenlikle ile ilgili detayları http://senlik.tug.tubitak.gov.tr/ linki tıklayarak okuyabilirsiniz. Ben bu yazıda kendi deneyim ve gözlemlerimi paylaşmak istiyorum. Bu yıl üçüncü kez katıldım şenliğe. Benim katıldığım yıllar ve bildiğim kadarı ile 16 kez düzenlenen şenliği ondört'ü Antalya Saklıkent mevkiinde yapılmıştır. Saklıkent,  Antalya merkezden yaklaşık 50 km’lik virajlı bir yol sonrasında ulaştığınız, 2000 rakımda bir yer. Etrafta yerleşim yerleri ve yazlıkçıların evlerin olmakla beraber, az sayıda kişinin yaşadığı bir bölge. Şenlik ekibi tarafından,  çadırda kamp yapmak isteyen katılımcılar için temizlenmiş, ilaçlanmış bir kamp alanı oluşturuluyor. Tuvalet, yemek, ambulans gibi en gerekli olacak tüm lojistik hizmetler sağlanıyor. Elbette bir tatil köyü havasında değil ancak son derece doğal ve yeterli seviyede olanaklar bunlar.

Kamp Alanı  20130817_110100  Çadırı Kurarken 

Kamp yapmayı çok sevmeyen biri olmama rağmen astronomi sevgisi ve 2000 rakımda gözlem yapabilme fırsatı beni bu şenliğe 3 yıldır çekiyor. 2000 rakım önemli çünkü gözlem yapabilmeniz için gerekli net bir gökyüzünü size sunuyor. Eğer bulutlar ve gözlem etkinliği sırasında ay ışığı çok güçlü değilse kendinizi binlerce  yıldızın altında kaybolmuş buluyorsunuz ve samanyolunu çok net bir şekilde çıplak gözle görebiliyorsunuz.

Samanyolu ve Cami Yıldız İzleri

Şenliğe resmi olarak katılmak ve düzenlenen seminer ve etkinliklerden yararlanabilmek için kayıt olmanız gerekiyor. Kişi başı 80 TL gibi son derece sembolik bir ücretle şenlik tarihinden yaklaşık 1-2 ay önce açıklanan tarihte başvuru yapmanız gerekiyor.  İsterseniz günübirlik de kayıt olmadan gidebilir, kapalı alandaki seminerler ve TUG gözlem evini ziyaret gibi etkinliklerden değil gözlem fırsatlarından yararlanarak bu ücreti de vermeden kalabilirsiniz. [caption id="attachment_2562" align="aligncenter" width="853"]16.Gözlem Şenliği Açılışı 16.Gözlem Şenliği Açılışı[/caption] İster yalnız, ister arkadaşlarınızla, isterseniz de ailenizle gidebileceğiniz bir etkinlik. Karavanla gelenlerden, son derece profesyonel çadırla gelenlere ya da hayatında ilk defa çadır kuranlara kadar çeşitli profilde katılımcıların olduğu adı gibi tam bir şenlik yeri. Hava kararıncaya kadar çeşitli seminerler ve özellikle çocuklar için etkinliklerin yapılmakta,  hava karardıktan sonra da aşağıda görülen önceden hazırlanmış gözlem yerindeki TUG’un teleskopları ya da kendi teleskobunuzla gözlem yapabilmektesiniz.

15.Şenlik Gözlem Alanı 16.Şenlik Gözlem Alanı

Gündüz son derece sıcakken akşam 5-6 derecelere kadar düşen ısıda ve şanslıysanız açık bir gökyüzünde, tertemiz bir havada etrafınızdaki uzmanlara soru sorabileceğiniz ve onlarında anlattıklarını dinleyerek artık kafanız kaldırdığınızda gökyüzünde neler olduğunu çok farklı bir şekilde bakacağınız bir etkinlik.

Maalesef Antalya’nın ışık kirliliğinin etkilerinin giderek artması gözlem yapmak için gerekli olan karanlığı son derece olumsuz etkilemekte.

Serik'den Glen Işıklar Işıl Kirliliği

Başını yukarı kaldırdığında gökyüzünde görünen ve görünmeye pek çok şey bulunmaktadır.Görünür olanlar için gözlem yapma fırsatı, görünmeyenler için de seminerler yoluyla bilgi edinerek en azından zihninizde canlandırma imkanı yaratabileceğiniz ve aslında ne kadar büyük, kaotik ve sonsuz bir evrende yaşadığımızı farkına varma imkanını yakalıyorsunuz. Bu farkındalık ister istemez sizi pek çok soruya yöneltiyor ve sorgulamaya başlıyorsunuz. Tüm bunlar ne mi sağlıyor? Kendi adıma şunu söyleyebilirim: Dünyamızın içinde bulunduğu galaksi olan samanyolu galaksisinde 300 milyar yıldız olduğu tahmin ediliyor. Bizim galaksimiz gibi galaksilerin toplam sayısının da  100 milyar olduğu tahmin ediliyor. Ne demek bu? 300.000.000.000 x 100.000.000.000 yani 30 x 22 tane 10…. Zihnimizde canlandırmanın çok zor olduğu bu büyüklükteki bir evrende  bildiğimiz kadarı ile yaşayan tek canlı, sanki kumsaldaki binlerce kum zerresinden soluk mavi bir taneciğin içinde yaşayan bizleriz. O zaman yapılacak şey “Carpe Diem” yani "anda yaşa"… içinde bulunduğun andan en yüksek faydayı sağla ve keyif al. Hepsi bu. Çok bireyselci ve kendi düşünen bir felsefe gibi gelebilir ama biraz düşündüğünüzde aslında ardında derin bir düşünce yatmaktadır. Zira toplu olarak yaşayan biz insanoğlunun tek başına mutlu olabilmesi mümkün değildir. Ancak bireysel olarak içinde bulunduğu andan keyif alan bir insan, başkalarını da mutlu edebilir. Bu yüzden de başkaları ile uğraşmak, verimsiz ve keyifsiz şeyler yapmak yerine öğrenmek, hobilerinizle ilgilenmek sizi mutlu edecektir. İşte bu hem öğrenme hem de keyif alma için yapılabilecek bir etkinlik olan “Gözlem Şenliği” bu yüzden bana göre çok önemli bir etkinlik. Eğer hayatınızda değişik bir şey yapmak istiyorsunuz, özellikle başınız hep yerlerde ise şimdi gökyüzüne bakma zamanı.

Gözlem Alanında Geceye Hazırlanırken Uğur İkizler Tarafından Yapılan El  Yapımı Teleskop Ve Ethem Derman Hocam

Baktığında ne kadar güzel şeyler olduğunu görecek, merak edecek, öğrenmek isteyecek ve öğrendikçe hepimizin bir yıldız tozu olduğunu anlayacaksınız. Başınız hep yukarıda olsun.

Fizksel ve Zihinsel Sağlık İçin Bir Araç: Pilates
Akıl Tutulmaları: Sağlıklı Düşünme Yolundaki Engellerimiz