Fotoğraf Makinamdan
Kalemimden
Hakkımda
Pazar Gününüz için 10 dakikanızı almayacak ancak yaşamınızı kolaylaştıracak 10 öneri...
Kişisel Gelişim
2 Dakika
28 Nisan 2013

Dr. Barton Goldsmith tarafından 2010 yılında yazılmış bu 10 güzel öneriyi, internette dolaşırken fark ettim. Güzel bir pazar günü geçirmeniz dileğiyle paylaşıyorum.

  1. Randy Pauch tarafından yapılan "son ders" videosunu izleyin. Bilgisayar ekranının önünde 10 dakikanızı geçirerek, kendiniz ve sevdikleriniz için pozitif bir etki yaratacığınız bir video... Not: Randy Pauch,2008 yılında vefat etmiştir.
  2. Sevdiğinizle güneşin batışını izleyin. Fazladan bir şey yapmanıza gerek yok. Sadece oturun ve doğanın bu harikulade doğa olayını izleyin ve bunu sevdiğinizle birlikte yapabildiğiniz için şükredin.
  3. Kendi başınıza sessizce oturun. Zaman ve yerin hiç bir önemi yok. Duygularınızın dışa çıkmasına izin verin ve zihniniz içinde uçuşan düşünceleri deneyimleyin. Zihninizin ve kalbinizin temizlenmesi, günün geri kalanı enerjik bir biçimde geçirmenize yardımcı olacaktır.
  4. Sevdiğinize bir teşekkür mektubu yazın. En son ne zaman sevdiğinize, sizinle birlikte olduğu için teşekkür etmiştiniz. Bunu yazarak yapıyor olmak, sevdiğinize ömür boyu minnetle hatırlayacağı bir şey vermiş olacaksınız.
  5. En eski aile fotoğraf albümünüzü bulun ve o güzel anılara tekrar bakın. Bu deneyim sizde sevgi dolu anıları canladıracak ve geçen günler için belki biraz hüzünlü yapacaktır.
  6. Çocuklarla oynayın. Çocukların dikkat aralığı genellikle kısadır. Sevgi dolu bir yetişkin ile 10 dakikalık vakit geçirme, hem çocuk için keyifli ve yararlı zaman hem de sizin içinizdeki çocuğun canlı kalmasını sağlayacaktır.
  7. Herhangi bir konuda pozitif bir hayal kurun ya da imgeleyin. Doktorlar, ölümcül durumdaki kronik hastalarına pozitif imgelemeyi tavsiye ederler. Eğer bu durum hastalarda işe yarıyorsa, sizde de işe yarayabilir.
  8. Sevdiğiniz kişi ile her zamankinden 10 dakika daha erken yatmaya gidin. Bu zamanı birbirinize sarılarak geçirin.Pozitif duyguların eşinizden size geçmesine izin verin. 
  9. Doğal Suyun Olduğu bir yerde biraz vakit geçirin. Araştırmalar göstermektedir ki, doğal bir su kaynağı gören bir hastanede hastaların, yataklarından %30 oranında daha iyi kalktıklarını göstermektedir. Eğer bir göl ya da deniz kenarında oturmuyorsanız. duş alın. Bu da iyi gelecektir.
  10. Vücudunuz hareket ettirin. Sallanın, dönün,hoplayın. Tüm bunları sevdiğiniz bir müzikle yapıp, keyif alın. İçinizden ne geçiyorsa onu yapın: koşun, yürüyün,bisiklete binin. Çok daha uzun ve sevgi dolu yaşayacaksınız.

Maalesef, çoğu insan mutluluğu, o anın ne kadar sürdüğü ile ölçer. Oysa ki gerçek şudur, 5 dakikalık keyifli bir an, yaşamınızda büyük bir fark yaratır. Kaynak: http://www.psychologytoday.com/print/40925/

Kategoriler
Son Makaleler
erkan tozluyurt
Neden Bu Blog?
Erkan Tozluyurt
Yetenek üzerine okuduğum bir kitapta, ortalama zekaya sahip her insanın yetenekli olduğundan bahsediyor ve buna çeşitli örnekler veriyordu. Kitap içerisindeki ana fikir her hangi bir konuda istekli olan birinin ortalama 10.000 saat (ya da 10 yıl kuralı)* sıkı ve doğru yöntemli bir çalışma ile üretken olabileceğini söylüyor ve bir süre [...]
devamını oku