Mutluluğun Sigorta Poliçesi
paylaş

Okumanızın en fazla 10 dakika süreceği ancak üzerine düşündüğünüzde, hayat koşuşturması sırasında belki  zaman zaman kaçırdığımız şeyler için bir hatırlatma yapabilecek bir pazar yazısı paylaşmak istedim.  Yazının orijinal başlığı “ Hemen bugün yapmaya başlamadığınız takdirde 10 yıl sonra pişman olacaklarınız" idi. Yazının içinde geçen bir cümle ise “hemen bugün yapabileceğiniz şeyler. Gelin biz bunları yarının mutluluğu için bir sigorta poliçesi olarak adlandıralım.” diye geçmekteydi.  Cümleyi biraz daha kısalttığımda yukarıdaki başlığı tercih ettim. Basit fakat etkili olabilecek ve hatırlamamızda faydalı olabilecek bu etkili 8 öneri şunlar:

1.  Sağlık ve zindeliğinizi her şeyin üstüne koyun

Eski bir deyiş vardır: “Eğer sağlığın yoksa,  hiçbir şeye sahip değilsindir.” Bu deyiş çok doğrudur. Vücut, ruhun evidir. Egzersiz yap, sağlıklı beslen ve düzenli yap bunları. Eğer vücuduna iyi bakarsan uzun ve dolu bir yaşam sürme şansın olacaktır.

2.  Sevdiğin şeyleri yapmak için zaman ayır

Kulağa çok klişe gelebilir belki ancak daha az çalış daha fazla oyna. Asla bir tatile çıkmayı, yeni bir hobiye bağlanmayı veya sizi mutlu edecek şeyler için bir gününüzü harcamayı reddetmeyin. Yaşamı izlemeyin, katılın.

3.  Yaşamı çok fazla ciddi almaya son verin

Niçin sürekli yaşamı bu kadar ciddiye alıyorsunuz?  Her gün sizi güldürecek bol bol kahkaha atacağınız bir şeyler bulun.

4.  Söylemeye ihtiyaç duyduğunuz şeyleri daima söyleyin

Eğer birini seviyorsanız bunu ona söyleyin. Eğer bizi sizi kırdıysa bunu onunla paylaşın. Eğer duygularınızı ifade etmekte güçlük çekiyorsanız o zaman mektup yazın. Etrafınızdaki kişilerin her zaman sizin nasıl hissettiğinizi bildiklerinden emin olun.

5.  Zihninizi olasılıklara açık tutun

Eğer deponuzun bir köşesinde, yılana benzer karanlık bir gölge görürseniz, tepkiniz korkudan sıçramak olabilir. Ancak daha sonra buna, daha yakından baktığınızda bunun sadece orada unuttuğunuz yeşil bir hortum olduğunu fark ederseniz,bunun kendinizi zihninizin size yaptığı bir oyunun kurbanı olduğunu anlar ve ne kadar ahmakça bir davranış yaptım diye hissedebilirsiniz.

Bakış açınızı değiştirin ve kendinizi yeni Dünyanın heyecanlarına ve olasılıklarını tahmin etmeye açın. Yaşamınıza taze gözlerle bakın, göreceksiniz ki ilişkileriniz iyileşecek, daha fazla keyif alacak ve daha az sinirli ve öfkeli olacaksınız.

6.  Size doğru olduğunu düşündüğünüz yoldan gidin

Kendinizi başkaları ile kıyaslamayı ve mükemmele ulaşmayı bırakın. Yaşam maskeli bir balo değildir. Maskeyi çıkarın ve kendiniz olun. Eğer insanlar bunu sevmezlerse, o zaman yeni ilişkiler bulmak için belki bir fırsat çıkmıştır karşınıza. Sürekli başkalarının beklentilerini karşılayan bir yaşam yaşamayı bırakın.

7.  Geçmişte yaşamayı bırakın

Derhal geçmişten kurtulmanız gerekmektedir. Bir kere bundan kurtulduğunuzda, bugünün keyfini yaşamınıza engel olacak şeylerden kurtulacaksınız.

Geçmiş sadece bir anı olarak vardır. O zihinsel bir hikâyedir ve değiştirilemez. Niçin bu hikayeyi bu gününüzü ve geleceğinizi kolaylaştıracak şekilde anlatmıyorsunuz?

8.  Değiştiremeyeceğiniz şeyleri kabul edin

Gerçeklikle kavga etmeye başladığınızda, kanlı bir savaşın içinde olursun. Şu anda yaşadığınız gerçekliğiniz ister yanlış bir evlilik ister bir hastalıkla boğuşmak olsun, bunlar üzerine endişeleniyor olmanız sadece bugünün güzelliklerini yaşayamamanıza neden olacaktır.

Yapabileceğiniz şey, yaşamınızı tekrar gözden geçirmek ve doğru değişlikleri yapmak için atmanız gereken adımları belirlemeniz ve derhal atmanızdır. İçgüdülerinize güvenin ve izleyin. İç güdüleriniz üzerine ince ayarlamalar yapın, onlar size doğru yöne gitmeniz için rehberlik edeceklerdir.

“Keşke”, “yapmam gerekirdi” ve “niçin ben” gibi tutumları hayatınızdan çıkarın ve yürüyün.

9.  Farkındalığı yüksek bir yaşam yaşayın

Farkındalığı yüksek bir yaşam,  zamanı yavaşlatır. Bu da, anı yaşamınızı kolaylaştırır ve sıradan günler yerine keyifli ve huşu içinde anlarla gününüzü doldurur.

“Farkındalık, bir amaç doğrultusunda, yargılama yapmaksızın,  özellikle,ana odaklanmak anlamına gelmektedir.” – Jon Kabat - Zinn

10.  Şan şöhret, para avcılığı ve sahip olmayı bırakın

Varlık, prestij, ün ve popülerliği çok istedik, maddi şeylere ve güzel insanlara fazla odaklandık. Yanlışlıkla düşündük ki mutluluk bu hedefleri elde ettiğimizde ulaşılacak bir yerdir. Yaşamımızdan keyif almak yerine, şu anda olduğumuz yerin nerede olduğundan ziyade nerede olması gerektiğini sürekli düşünüyoruz.

Yaşamınızın sonunda, sahip olduğunuz pahalı bir araba sizin zihninizde size flaşör yakmayacaktır. Bunun yerine muhtemelen sadık bir köpeğin gülümsemesi olacaktır.

11.  Daima şükredin

“Şükran duymak, yaşamdaki bütünlüğün anahtarıdır. Şükran, bizi yeterli ve daha fazlasına dönüştürür. Şükran duyma, inkârı kabule, kaosu düzene, karışıklığı netliğe dönüştürür. Bir öğün yemeği oruç tutmaya, bir binayı bir yuvaya ve bir yabancıyı bir arkadaşa dönüştürür” – Melody Beattie

Şükür etmek, sağlığı, mutluluğu, spirüterliği, bağlantıyı, ilişkileri, kendini sevmeyi ve basit şeylerin yaşama anlam vermesini iyileştirir.

Yaşamınız mükemmel olmasa bile ( işte sır buradadır, asla mükemmel olmayacaktır), gene de şükredecek pek çok şeyiniz olacaktır. Bu yüzden, her gün, gülmeye, kahkaha atmaya ve yaşamınızdaki küçük,büyük hoşluklar için içten bir teşekkür etmeye zaman ayırın.

12.  Sevgi

Yaşamınızdaki tüm sevgi kaynaklarını önemseyin. Bu sizde, her gün etrafınızın ne kadar güzelliklerle sarılı olduğunu gösteren bir bolluk – bereket anlayışının gelişmesine yardımcı olacaktır.

Özetlemek gerekirse:  Pişmanlık duymaksızın temiz bir sayfa açmak için:

 • Sağlığınızı önemseyin
 • Sevdiğiniz şeyleri yapmak için daha fazla vakit ayırın, daha az çalışın ve daha çok oynayın
 • Ne söylemeye ihtiyacınız varsa söyleyin
 • Şükredin
 • Bakış açınızı değiştirin
 • Geçmişten kurtulun
 • Değiştiremeyeceğiniz şeyleri kabul edin
 • Mutluluğun gelecekte bir etkinlik olduğunu düşünmeyi bırakın
 • Para avcılığı ve maddi zenginliği boş verin
 • Kendinize özgü – otantik yaşayın
 • Maskeyi çıkarın
 • Sezgilerinizi izleyin
 • Şükredin
 • Korkuya dayalı karar vermeyi bırakın
 • Sevgi, sevgi, sevgi.

Kaynak: 

http://www.lifehack.org/articles/communication/how-have-regrets-10-years-later.html?utm_source=Lifehack&utm_campaign=b6009acdac-RSS_EMAIL_CAMPAIGN&utm_medium=email&utm_term=0_983e966a3e-b6009acdac-414875829

 

Egzersiz Yapmak Nasıl Sevilir?
Yüzüncü Maymun Siz Olabilirsiniz!