Fotoğraf Makinamdan
Kalemimden
Hakkımda
Meditasyon yapmak için çok mu meşgulsünüz? O zaman bunu okuyun...
Genel
3 Dakika
15 Mart 2013

Bu sabah, her sabah olduğu gibi bacaklarımı bağdaş yaparak yere oturdum ve dizlerimin üstüne ellerimi koydum. Gözlerimi kapatarak, 20 dakika, nefes almak dışında hiçbir şey yapmadım.

İnsanlar, işin en zor kısmının bu olduğunu söylerler: hiçbir şey yapmadan durmak.

Meditasyonun pek çok faydası var:

- Bizi yeniler,

- Ana odaklar ve şimdide neler olduğunu anlamamıza yardımcı olur,

- Bizi daha akıllı ve nazik yapar,

- Üstümüze üstümüze gelen aşırı bilgi, iletişim vb. gibi şeylerle baş etmemize yardımcı olur,

Eğer siz hala meditasyon için zaman harcamanın, iş hayatınızda doğru bir şey yapmak olduğuna dair bir kanıt arıyorsanız, şunu bir düşünün!

Meditasyon sizi daha verimli kılar.

Nasıl mı? Arzularınızın- dürtülerinizin, sizin dikkatinizi dağıtmasına engel olmaya yardımcı olarak.

Araştırmalar göstermektedir ki, dürtülerimizle başa çıkabilme, ilişki kalitenizi geliştirir ve sizi bağımlı hale getirmekten kurtararak, performansınızı artırır. Eğer tepkilerinizi kontrol edebilirseniz, çok daha iyi, düşünülmüş kararlar almanız mümkündür. Böylece ne söylediğiniz ve nasıl söylediğiniz ile ilgili, çok daha bilinçli davranışlar gösterebilirsiniz. Eyleme geçmeden önce, sonuçları hakkında düşünebilir ve bu şekilde sonucun sizi yönetmesini değil, sizin sonucu yönetmenizi sağlayabilirsiniz.

Bir etkiye karşı, tepki vermeden önce düşünebilmek ve bilinçli bir davranışta bulunabilmek insanoğlunun en önemli becerilerinden biridir, belki de.

Konuya dönecek olursak, meditasyon bu beceriyi bize kazandıran şeylerden biridir. Aynı zamanda öğrenmesi de en zor olanlardan biri.

Bu sabah, meditasyon için oturduğumda, her nefes alışımda bir parça daha rahatlayarak, tüm kaygılarımın uzaklaştırmakta başarılı oldum. Meditasyona başlamadan önce dolu olan zihnim tamamen boşaldı. Tüm bedenim mutlulukla doldu ve oldukça rahatladım.

Fakat bir an, bir ya da iki nefes alıp verme sırasında zihnimi boşaltmaya çalışırken, boşluktan pek çok istemediğim düşünce zihnime akmaya başladı. Yüzümde bir kaşıntı hissettim ve ondan kurtulmak istedim. Kafamda bir sonraki kitabım için düşündüğüm bir harika bir başlık belirdi ve onu unutmadan yazmak istedim. Aramak istediğim en az 4 telefon görüşmesi aklıma geldi ve bir tanesi de ertelediğim son derece güç olan bir konuşmaydı. Bugünkü yazımı yazmak için birkaç saatlik bir zamanım olduğunu hatırladım ve birden heyecanlanmaya başladım. Burada böyle oturarak ne yapıyordum? Gözlerimi açmak ve saatin kaç olduğuna, ne kadar vaktim kaldığına bakmak istedim. Yan odada çocuklarımın kavga ettiğini duydum ve kalkıp müdahale etmek istedim.

İşte temel husus bu: Tüm bunları yapmak istedim, fakat yapmadım, aklıma gelen yukarıdaki tüm düşünceler ve sesler yerine, dikkatimi tekrar nefesime verdim.

Bazen yapmayı istediğiniz şeyleri yapmamak bir problem olur. Bazen de yapmayı istemediğiniz şeyleri yapmaya kalkmak problemdir.

Meditasyon, verimli olmamıza engel olan dürtülerimiz – isteklerimiz ile başa çıkabilmeyi bize öğretir.

Bazen bir çalışanınız, bir hata yaptığında, ona çıkışmamanın, sorular sorarak nazik ve rasyonel bir şekilde konuyu tartışmanın, hem kendisi hem de tüm diğer çalışanların motivasyonu için daha iyi olacağını bilmenize rağmen bağırmak istersiniz. Ya da bir toplantı sırasında aslında dinlemenin çok daha iyi olacağını bilmek yerine, pat diye söylemek istersiniz. Bunun gibi gün içinde pek çok durumla karşılaşabiliriz.

Her gün düzenli olarak meditasyon yapmak, irade gücü kaslarınızı güçlendirir.

Dürtüleriniz ortadan kalkmayacaktır ancak siz onları yönetmek adına çok daha donanımlı hale geleceksiniz. Kontrol sizde olacaktır.

Tüm bunlar, dürtülerimizi bir daha asla izlemeyeceğiz anlamına mı gelmektedir? Elbette, hayır. Dürtüler, yararlı bilgileri barındırır. Eğer karnınız acıkmışsa yemek yeme ihtiyacınızı gösteren yararlı bir göstergedir. Fakat bu aynı zamanda aslında sıkıldığınız ya da güç bir durumla başa çıkmakta zorlandığınız bir durumun göstergesi de olabilir. İşte meditasyon, sizi güçlendiren dürtünün ne olduğunu anlamanızı sağlayarak ve bu konuda size pratik yaptırarak, hangi dürtünün izlenmesi, hangisinin geçilmesi konusunda bilinçli seçimler yapmanıza yardımcı olur.

Peki, tüm bunları nasıl yapacaksınız? Eğer henüz daha yeni başladıysanız, basit adımlar atın.

Örneğin, bugün için sadece 5 dakika deneyin. Yarın tekrarlayın.

Bu sabah, meditasyondan sonra, yazı yazmak için çalışma odama gittim. Birkaç dakika sonra, Yedi yaşındaki kızım, yanıma geldi ve mutfağı su bastığını söyledi Aniden, 5 yaşındaki oğlum, elinde bir bardak dolu olan suyu birden unutarak döktü. Evet, olanlar olmuştu!

O anda, her ikisine de bağırmak istedim. Dürtüm bunu söylüyordu ancak bir an durdum ve derin nefes aldım.

Sonra, hep birlikte yukarıdaki durumlarla ilgili bir şeyler yapmaya başladık. Herkes bir havlu aldı eline, bir iki tane büyük battaniye kaptık ve suyun üstüne koyduk. Bu sırada çok güldük. Suyun tamamını topladığımızda, neler olduğunu konuştuk.

Alt kattaki komşumuza inip, hatanın bizde olduğunu söyledik ve yardımcı olabileceğimiz bir şey olup olmadığını öğrendik.

Tüm bu olanlar, 1 saatimin kaybolmasına neden olmuştu. Yazımı yetiştirebilmek için çok daha verimli çalışmam gerekiyordu. Hızlıca bir şeyler atıştırdım, dikkatimi dağıtacak her türlü şeyi – e-mail, telefon vs. – tamamen göz ardı edip, iki saat boyunca işime odaklandım. İşimi bitirdiğimde yarım saatim artmıştı.

Kim demiş meditasyon vakit kaybı diye?

Kaynak: Peter Bragman, "if you are too bussy to mediate, read this", Harvard Business Review, 12 October 2012

Kategoriler
Son Makaleler
erkan tozluyurt
Neden Bu Blog?
Erkan Tozluyurt
Yetenek üzerine okuduğum bir kitapta, ortalama zekaya sahip her insanın yetenekli olduğundan bahsediyor ve buna çeşitli örnekler veriyordu. Kitap içerisindeki ana fikir her hangi bir konuda istekli olan birinin ortalama 10.000 saat (ya da 10 yıl kuralı)* sıkı ve doğru yöntemli bir çalışma ile üretken olabileceğini söylüyor ve bir süre [...]
devamını oku