Geleceğe odaklanmak için son vermen gereken 30 şey...
paylaş

Maria Robinson'nın dediği gibi; "kimse geçmişe geri dönemez ve yeni bir başlangıç yaratamaz. Ancak herkes bugün bir başlangıç yapıp kendine yeni bir son yaratabilir." Fakat, bu dönüşüm sürecine başlamadan önce seni geçmişte tutacak şeylere bir son vermek zorundasın. İşte bu son vermen gereken şeyler için bazı fikirler:

 1. Yanlış insanlarla vakit geçirmeyi bırak. Hayat çok kısa. Seni mutsuz eden insanlarla vakit kaybetme. Eğer biri senin hayatında olmak istiyorsa bırak kendine bir yer bulsun. Sen ona bir yer bulmak için savaşma.
 2. Kendi problemlerinden kaçmaya son ver. Zihninde yüzleş problemlerinle. Elbette kolay olmayacaktır. Yeryüzünde hiç bir insan yoktur ki bir pençe hareketi ile problemlerinden kurtulsun.Problemler de insan olmamızın bir parçası; üzülürüz, kırılırız, başarısız oluruz. Ancak bunlarla yüzleşmeyi, adapte olmayı ve bunları çözmeyi öğrenmelisin.
 3. Kendine yalan söylemeyi bitir. Yeryüzündeki herkese yalan söyleyebilirsin. Ancak kendine söyleyemezsin. Eğer değişmek istiyorsan buna önce kendinden başlamak ve dürüst olmak zorundasın.
 4. Kendi ihtiyaçlarını sürekli ötelemeyi durdur. En acı verici durumlardan biri de birini aşırı sevdiğin bir süreç içerisinde kendini yok saymak ve senin de özel biri olduğunu unutmaktır. Başkalarına yardım et. Ama kendine de yardım etmeyi unutma.
 5. Olmadığın bir kişi gibi görünmeye bir son ver. Yaşamdaki en büyük zorluklardan biri, başkalarında sevdiğin özelliklere göre biri olmaya çalışmaktır. Elbette birileri daha şık, daha akıllı, daha genç olacaktır. Fakat onlar asla "sen" olmayacaklardır. Beğendiğin insanlara benzemek için değişmeye çalışma. Kendin ol, doğru insanlar gerçekten kendi olan insanları severler.
 6. Geçmişte yaşamayı bırak. Sürekli son bölümü okuyarak yeni bir bölüme geçemezsin.
 7. Hata yapmaktan korkmaya son ver. Birşeyler yapıyor olmak ve bunu yaparken hatalar yapmak, hiç bir şey yapmamaktan çok daha verimli bir şeydir. Her başarının arkasında hatalı yaptığımız denemeler vardır. Bu yapılan hataların seni durdurmasına izin verme.
 8. Eski hatalarından dolayı kendini suçlamayı bırak. Yanlış kişiyi sevebilir, yanlış şeylere üzülebiliriz. Ancak bunların hiç bir önemi yoktur. Yanlışlarımız bize doğru kişileri ve doğru işleri bulmamıza yardım eder. Hepimiz hatalar yaparız hatta bazen bunları kabul etmeyiz. Fakat unutulmamalıdır ki biz hatalarımız değilizdir. Yaşamamızda gerçekleşen en ufak şeyler dahi henüz yaşanmamış anlarımız için birer hazırlıktır.
 9. Mutluluk satın almaya son ver. Arzu ettiğimiz şeylerin çoğu pahalıdır.Ancak çoğunlukla gerçek şudur ki bizi tam anlamıyla tatmin eden şeylerin aslında para ile hiç bir alakası yoktur; sevgi, kahkaha ve bir işe tutkuyla sarılma gibi.
 10. Mutlu olmayı sürekli başkalarında aramayı durdur. Eğer kendi içinde kim olduğundan mutlu değilsen uzun vadede kiminle olursan ol mutlu olamayacaksındır. Bu yüzden önce kendi içinde dengeyi sağlamalı daha sonra bunu bir başkası ile paylaşmalısın.
 11. Aylaklığı bırak. Çok fazla düşünmeyi bırak. Rahatını bozan şeyleri düşünerek değişmezsin. Karar al ve uygula. İlk adımı atmadığın sürece değişim gelmeyecektir.
 12. Hazır olmadığında kafa yormayı bırak. Kimse bir fırsat ile karşılaştığında %100 hazır olduğunu hissetmez. Yaşamımızda karşılaştığımız en büyük fırsatlar bizi konfor alanımızdan çıkmaya zorlayan ve başlangıçta kendimizi rahat hissetmediğimiz olanlardır.
 13. Yanlış sebeplerden dolayı bir ilişki başlatmaya son ver. İlişkiler akıllıca seçilmelidir. Yanlış bir kişi ile olmak yerine yalnız olmak çok daha iyidir. Hiç strese girmeye gerek yok. Eğer bir şey anlamlı ise doğru zamanda doğru kişi ile bu olacaktır. Hazır olduğunuzda aşık olun yalnız olduğunuzda değil.
 14. Eskisi kötü gitti diye yeni ilişikleri reddetmeyi bırak. Yaşamda her şeyin bir amaç için yaşandığını fark edeceksin. Bazıları bizi kullanacak, bazıları öğretecek,bazıları test edecek bizi...Ama sonunda en iyisi bizi bulacaktır.
 15. Başkaları ile rekabete son ver. Birilerinin bir şeyleri senden daha iyi yaptığı için endişelenme. Kendi iyi yaptığın ve yapabileceğin şeylere odaklan. Başarı, kendini aştığın zaman gelecektir.
 16. Kıskançlığı durdur. Kıskançlık kendi sahip oldukların için şükretmek yerine başkalarının sahip olduklarını sayma sanatıdır. Kendi kendine şunu sor:  "Başkalarının istediği ve senin sahip olduğun şeyler nelerdir?"
 17. Kendin için üzülmeye ve şikayet etmeye son ver. Yaşamda her zaman inişler ve çıkışlar vardır. Senin için anlam ifade eden bir yere gidebilmek için bazen yönünü aniden değiştirmek zorunda kalabilirsin. Geçmişte gittiğin yön için üzülmeyi bırak. Gülümse ve dünden daha güçlü ve daha iyi olduğunu düşün.
 18. Kin tutmayı bırak. Yüreğinde hissettiğin bir nefretle yaşamayı bırak . Bu şekilde davranarak, nefret kişilerin sana verdiği zarardan çok daha fazlasını kendine verdiğin için  kin tutmayı bırakmalısın. Affetmek, sana yapılan şeyleri onaylamak anlamına gelmez. Affetmek ,benim mutluluğuma daha fazla zarar vermene izin vermiyorum demektir. Affetmek bir cevaptır; serbest kalmak, hür olmak, barışa kavuşmaktır. Affetmek sadece başkaları için yapılan bir şey değildir, kendin için de yaptığın bir şeydir.  Bu şekilde bir sonra ki adımınızı çok daha iyi atacaksınızdır.
 19.  Başkalarının senin standartlarını aşağıya çekmesine son ver. Kendilerini geliştirmek yerine senin standartlarını aşağıya çekmek ve bulunduğun yerden daha aşağılara gitmene neden olacak durumlara izin verme.
 20. Sürekli başkalarına kendini açıklamayı durdur. Arkadaşlarının buna ihtiyacı olamayacak, düşmanların ise zaten bunları anlamayacaktır. Bu yüzden yüreğin neyi doğru söylüyorsa bunu uygula.
 21. Nefes almadan  aynı şeylere yapmaya son ver. Bir şeyi yapacak vaktin olmadığı anlar derin bir nefes alma zamanıdır. Yaptığın şeyi yapmaya devam ettiğin sürece istediğin şeye ulaşacaksındır. Bazen ulaşmak istediğin şeyi daha net görebilmek için yolun neresinde olduğunu bilmeye ve bir nefes almaya ihtiyaç duyabilirsin. 
 22. Küçük anların güzelliğini göz ardı etmeyi bırak. Küçük şeylerden keyif al. Çünkü bir gün geriye baktığında bunun ne kadar büyük bir şey olduğunu keşfedebilirsin. Yaşamdaki en keyifli anlar, küçük, isimsiz, karşınızdakinin kim olduğunu önemsemeden güldüğünüz anlardır.
 23. Her şeyi mükemmel yapmaya son ver. Gerçek Dünya mükemmelliği ödüllendirmez. Sonuç alan insanları ödüllendirir.
 24. Her zaman en kolay yolu seçmeyi bırak. Yaşam kolay değil, özellikle senin için önemli olan şeylere ulaşmak yolunda yaptığın planları uygularken. Bu yüzden kolay yolu seçme. Bazı şeyleri sıradışı yapmaya çalış.
 25. Eğer işler yolunda gitmiyorsa gidiyormuş gibi yapmayı kes. İşler her zaman yolunda gitmeyebilir. Pozitif olmak güzel ancak bazen eğer ağlaman gerekiyorsa ağla. Bazen gözyaşları da iyi gelecektir. Ne kadar erken yaparsan bunu o kadar erken tekrar güleceksin.
 26. Kendi hatalarından dolayı başkalarını suçlamaya son ver. Yaşamında arzu ettiğin şeylere ulaştığın anlar sorumluluğu aldığın anlardır. Başkalarını suçladığın zamanlar sorumluluktan kaçtığın anlardır.
 27. Herşeyi herkes için yapmayı durdur. Bunu başarmak çok zordur. Yapmaya çalışmak insanı tüketir. Bir insanı gülümsetmek çok şeyi değiştirebilir. Belki tüm Dünyayı  değiştirmeyeceksindir ama o kişinin hayatı değişecektir. Bu yüzden odak alanını daralt.
 28. Sürekli tasalanmayı bırak. Endişelenmek yarının olası yaralarını engellemeyecek ancak bugünün keyfini çıkarmana mani olacaktır.
 29. Olmasını istemediğin şeyler üzerine odaklanmayı durdur. Neyin olmasını istiyorsan onun üzerine odaklan. Hemen her büyük başarının altında pozitif düşünme yatmaktadır. Her sabah yaşamında güzel şeylerin olacağını düşünerek güne başlarsan dikkatini bu tür şeylere verir ve muhtemelen de onları elde edersin.
 30. İyilikten anlamaz biri olmaya son ver. Sahip olduklarının ne kadar iyi ya da kötü olduğunu düşünmeden yaşamın için şükret. Başka bir yerde başka birileri umutsuzca mücadele içindeler. Neye sahip olamadığını düşünmek yerine başkalarının sahip olmadığı ama senin olduğun şeyler için şükret.

İyi pazarlar, tüm annelerin anneler günü kutlu olsun.   Kaynak: www.marcandangel.com/2011/12/11/30-things-to-stop-doing-to-yourself/  

İnsan Kaynaklarında Ölçüm - Metrikler
Adam gibi işten çıkartma...