Kenya'da Safari
paylaş

Safari kelimesinin İngilizce dilinde yer alması  wikipedia'da yer alan bir açıklamaya göre  19 .yüzyılın sonlarında ki Swahili dilinde" long journey" yani uzun süreli seyahat kelimesi ile olmuş. Kelimenin orijini ise Arapça "safariyah" yani seyahat kelimesinden geliyor.Geçmişte hayvanların avlanması şeklinde yapılan bu gezilerde silahlar günümüzde çok şükür ki  fotoğraf makinası ile yer değiştirmiş ve doğal yaşamın gözlemlenmesi için fırsat yaratan keyifli gezilere dönüşmüştür.

Bu yazı ile ben gittiğimiz yerleri ve detayları anlatmayacağım bunun için eşimin blog'undaki (banunundünyasi.com) "Jambo Kenya" yazıları okunabilir. Benim paylaşmak istediğim bunun nasıl bir deneyim olduğu ve fotoğraflar destekleyerek neden yaşanılması gerektiğidir. (fotoğrafları tıklayarak büyütebilirsiniz)

Masai Mara National Wildlife Reserve. Kenya Masai Mara National Wildlife Reserve. Kenya Masai Mara National Wildlife Reserve. Kenya

Süresi sizin imkanlarınızla planladığınız yerlere göre değişmekle beraber en az 5 günlük bir süre gerekli diye düşünüyorum. Bizim deneyimizde toplam süre 12 gün sürdü. Toplam'da 5 kamp ve 8 farklı ziyaret noktasına gittik. Plan gereği sanırım hayvan çeşitliliği yavaş yavaş arttı ve son nokta olan Masai Mara National Wildlife Reserve'de doruğa ulaştı. Doğal yaşamı ilk görmeye başladığımız andaki heyecan, sonralara doğru artık sıra dışı şeyler görme beklentisine dönüştü. Temel beklentimiz Afrika'nın en tehlikeli hayvanlar listesinde yer alan beş diye adlandırılan  önemli hayvanlardı. 5 büyük diye bilinen bu  beş hayvan sırasıyla;

 1. Afrika mandası (Synceferus caffer)
 2. Afrika leoparı (Panthera pardus)
 3. Aslan (Panthera leo)
 4. Afrika fili (Loxodonta africana)
 5. Kara gergedan (Diceros bicornis)

Wikipedia da yer alan bir bilgiye göre, 5. sırada bazen suaygırı (Hippopotamos amphibius) da kullanılabilir. Bu beş hayvanın resmi Güney Afrika randında da vardır. Afrika parasında kara gergedanın resmi vardır.Aşağıda kendi çektiğim fotoğraflarda bu sıra dışı canlılar yer almaktadır.

Sweetwaters Tented Camp Masai Mara National Wildlife Reserve. Kenya Masai Mara National Wildlife Reserve. Kenya

 

Masai Mara National Wildlife Reserve. Kenya Lake Nakuru National Park Lake Navisha Simba Lodge

Kenya'da yaşam oldukça fakir ve zor koşullarda olmasına rağmen Safari Turizmi ekonomik hayatlarında oldukça önemli olduğu için  kalınan yerler ve sağlanan hizmet oldukça iyi. Gene de başarılı (yani mümkün olduğu kadar çok hayvan görmek) ve keyifli geçmesi için;

 1. Kalınacak lodge'lar,
 2. Safari sırasında binilen araç,
 3. Araç şoförü ve rehberi,
 4. Lodge'lar arası görülecek noktalar,
 5. Gitmeden önce bilgili ve hazır olmak,

Önemli faktörler diye düşünüyorum. Gidilecek lodge'ların çoğu sanırım pek problem olmayacaktır. Ancak lodge'dan lodge'a  kalite değişmekte. Örneğin Ashnil zincirine ait olanların bazıları pek keyifli değildi bizim deneyimimizde. Araç için bir Land Crusier olmasında sanırım fayda var yoksa oldukça sarsıntılı ve daha dar bir alanda gözlem yapmak zorunda kalınacaktır. Ancak en kritik noktanın rehber olduğunu söyleyebilirim. Zira onun deneyimi ve bilgisi çok önemli. Çünkü sabah ve akşam üstü çıkılan 2-2.5 saatlik safari turlarının verimli olması buna bağlı. Bununla birlikte lodge'dan bir diğer lodge'a geçerken aralarda görülebilecek pek çok nokta olabiliyor örneğin Thomson Falls, ektovator sınırı  gibi, ya da yerel yaşamı merak etmek isteyebiliyorsunuz. Tüm bunlar tabi ki sınırlı zaman için de çok iyi planlanması gereken şeyler, o yüzden rehber bazen sert ve sevimsiz görünebiliyor ancak bunu yapmasa da hiç plana uymak mümkün değil.

Nyahururu Thomson Falls IMG_0974

Genellikle sabah ve akşam saatlerinde yani 7.30 ve 16:00 gibi iki kere hayvanları ve doğayı görmek için çıkılıyor. Özellikle sabahları erken çıkmak çok daha iyi bir ışık sağlayacağı için fotoğraf çekimlerinde çok önemli. Gece özellikle yırtıcı hayvanlar avlanırken yapılan özel turlarda var ancak bunun için sadece yetişkinlerden oluşan bir grup olması gerekir.


Lake Navisha Simba Lodge

Lake Navisha Simba Lodge

Sivrisinek akşamları en büyük problem. Ancak kalınan yerler sürekli ilaçlandığı için çok büyük bir rahatsızlık vermiyor, sadece göl civarında olan yerlerde geceleri sayıları artıyor. Gene de mutlaka bu haşaratları kaçıran spreylerden sıkmak gerekiyor. Güzel fotoğraflar çekmek için bir kaç farklı lense ihtiyacınız olacaktır. Bunlardan biri genel kullanıma uygun bir lens ise diğer bir tele olmasında büyük fayda var. Özellikle tehlikeli vahşi hayvanları fotoğraflamak için tele zoom gerekli. Ben dört adet lens götürdüm. Bunlar; 24-105, 16-35, 100-400 ve 8 mm balık gözü idi. Balık gözü ve 16-35 şart olmasa bile diğerleri olmalı. Bu arada Iphone , Galaxy S4 gibi akıllı telefonlarında çok iyi performans gösterdiğini söylemem lazım.

IMG_0507   IMG_0698 

IMG_1898

Masai Mara National Wildlife Reserve. Kenya

Özellikle araziye çıktığınızda hiç bir bina olmaması, etrafınızın hayvanlarla dolu olması, zaman ortaya çıkan bulutlar, yağmur dolayısıyla ışığın kırılmalarının yaptığı oyunlar her halde parayla ölçüşülmeyecek keyifli anlardı.

IMG_1569  IMG_1543 

Bizim deneyimimizde böyle bu turda görülmesi gereken yerler;

 • Masai Mara National Wild Reserve
 • Bir Masaii Köyü,
 • Cresdent Island,
 • Thomson Fall,
 • Nanyuki Ekvator Noktası
Masaii Mara IMG_2460

Bunlarla beraber farklı kuşlar ve her bölgede olmayan bazı hayvanları (örneğin; wild dog, şempazeler) görmek için farklı lodge'lara gitmek gerekiyor.

Lake Nakuru National Park Lake Nakuru National Park Lake Navisha Simba Lodge
IMG_0350 IMG_1263 Masai Mara National Wildlife Reserve. Kenya

Benim gibi astrofotoğrafçılığa da meraklı iseniz ışık kirliliği fazla olmadığı için açık bir gökyüzünde güzel fotoğraflar çekme şansınız çok yüksek. Bunun için bir tripod ve skytracker götürmüştüm ancak tripod maalesef beklediğim performansı vermedi ve skytracker'ı da hizalamak için gerekli olan güney haçı takım yıldızını gittiğim dönemde ufukta göremeyince çok başarılı resimler çekemedim. Buna rağmen aşağıda gece yarısı sevgili dostum Ersan Duran ile çektiğim fantestik resimler yakaladık.

IMG_0878 IMG_0889
IMG_0327 IMG_0355

Yaklaşık 50.000 yıl, 2000 nesil önce insanoğlunun ortak atalarının çıktığı doğu Afrika, rift vadisinde olmak ve bu farkındalıkla bunu hissetmek çok güzeldi. Özetle çok uyumadan, bol bol gezerek, yediğiniz ve içtiğiniz şeyler çok fazla eleştirmeyip ille de her şey mükemmel olsun diye yan gelip yatacak bir tatil beklentiniz yoksa doğayı ve burada yaşayan canlıları kendi doğal ortamlarında görmek gibi bir beklentiniz var ise diğer beklentilerinizi minimize ederek hayatınızda belki bir kere yaşayacağınız bir deneyim elde etmek için size Safariyi tavsiye ederim.  

Dolandırıcılığın 7 psikolojik ilkesi: Bu teknikleri öğrenerek kendinizi koruyabilirsiniz.
Konsantrasyon konusunda faydalı olabilecek 8 öneri...