İçe dönük kişilik ile ilgili 10 mit…
paylaş

Belki bu yazıyı okumanıza neden olan şeylerden biri geçmişte bir şekilde yapmış olduğunuz bir kişilik envanterinde “içedönük” olarak çıkmanızdır.

Yaptığınız işe ya da başvurduğunuz pozisyona göre umarım başınıza iş açmış bir özellik olmamıştır. Özellikle dışadönüklerin daha çok tercih edildiği bir Dünya’da acaba içe dönük olmak gerçekten olumsuz bir şey midir?

Geçenlerde rastladığım bir blogta bu konu ile ilgili güzel bir yazı ilgimi çekti.

Marti Laney tarafından 2002 yılında yazılmış  İçedönüklüğün avantajı: Dışadönük bir Dünyada nasıl başarılı olunur? isimli kitaptan esinlenerek, Jerry Brito tarafından içe dönük kişilik özelliği gösteren kişilerle ilgili yanlış bilinen on konu çok güzel bir şekilde bir yazıda özetlenmiş.

Kendim için yaptığım çeşitli kişilik envanterlerinde içedönük kişilik özelliğine daha eğimli biri olarak bu yazı ilgimi çekti. Önce kendim için maddeleri test ettim ve %90 açıklamaların bana uyduğunu gördüm. 10. mit'den o kadar emin değilim doğrusu.

Geçmişte bir dönem yaptığım İnsan Kaynakları Yöneticiliği ve şu an da yaptığım danışmanlık çalışmalarımdaki kendi gözlem ve deneyimlere dayanarak da yazının son derece güçlü tespitleri, oldukça kısa ve net açıklamalarla yapıyor olması bu yazıyı paylaşmaya değer bulmamım ana nedenidir.

Mit 1 – İçedönükler konuşmayı sevmezler.

İçedönükler sadece söyleyecek bir şeyleri olmadığında konuşmazlar. Yüzeysel konuşmaları sevmezler. İçedönük biri ile ilgi duyduğu bir konuda konuşmaya başladığınızda günlerce bu konuda konuşabileceğini görürsünüz.

Mit 2 – İçedönükler utangaçtır.         

Utangaçlıkla, İçedönüklüğün bir ilgisi yoktur. İçedönükler genellikle insanlardan çekinmezler. İhtiyaç duydukları şey, konuşmak için bir sebep olmasıdır. Diyalog kurma adına diyalog kurmazlar. Eğer bir İçedönük ile sohbet etmek istiyorsanız, sadece konuşmaya başlayın. Kibar olmanıza gerek yoktur.

Mit 3 – İçedönükler kabadır.

İçedönükler,  genellikle, karşı tarafı mutlu etmek adına lafı uzatmazlar. İstedikleri şey, herkesin dürüst ve gerçekçi olmasıdır. Maalesef çoğu durum bu şekilde olmadığı için, İçedönükler böyle durumların içinde olduklarında uyum sağlamak adına kendilerini çok fazla baskı altında hissederler ve bunalırlar.

Mit 4 – İçedönükler insanları sevmezler.

Tam tersine, İçedönüklerin değer verdikleri çok samimi birkaç arkadaşı vardır. Eğer İçedönük bir kişiyle yakın arkadaş olacak kadar şanslıysanız, muhtemelen ömür boyu sadık bir dostunuz olacaktır. Bir kere insan olarak onun saygısını kazandıysanız, artık onunla dostsunuzdur.

Mit 5 – İçedönükler dışarı çıkmayı sevmezler.

İçedönükler, sadece çok uzun süre dışarıda – sosyal ortamlarda bulunmayı sevmezler. Katıldıkları sosyal ortamlarda çok fazla kompliman almayı da istemezler. Çok hızlı bir şekilde içinde bulunduğu ortamlardaki havayı ve durumu anladıkları için, uzun süre orada bulunmak için bir neden görmezler. Eve geri dönmeye, dinlemeye ve kendini hazır hale getirdikten sonra süreci tekrarlamaya hazırdırlar. Dinlenme ve yenilenme kesinlikle ihtiyaç duydukları bir şeydir.

Mit 6 – İçedönükler daima yalnız kalmak isterler.

İçedönükler kendi düşünceleri ile baş başa kalmak konusunda çok başarılıdırlar. Düşünmeyi severler, gözleri açıkken hayallere dalabilirler. Problemler üzerinde çalışmayı, bulmaca çözmeyi severler. Keşfettikleri ya da öğrendikleri şeyleri paylaşacak birileri olmadığında kendilerini inanılmaz yalnız hissedebilirler. Aynı anda yalnızca bir kişi ile gerçek ve samimi bir ilişki kurmak için can atarlar.

Mit 7 – İçedönükler gariptir.

İçedönükler genellikle bireyseldir. Kalabalığın peşinden gitmezler. Alışılmış dışında ve değerli olan yaşam şekillerini tercih ederler. Genellikle popüler ya da trend olmuş konulara göre karar vermezler. Genellikle normları zorlamak isterler.

Mit 8 – İçedönükler ilgisiz gıcıklardır.

İçedönükler, öncelikle kendi düşüncelerine ve duygularına yönelen ve dikkat gösteren kişilerdir. Bu durum çevrelerinde olup bitenden bihaber olup, olanları anlama yeteneğinden yoksun oldukları anlamına gelmez. Bu sadece, kendi iç dünyalarının kendisini daha fazla teşvik etmesi ve ödüllendirmesi ile ilgilidir.

Mit 9 – İçedönükler nasıl eğlenileceğini ve rahatlanacağını bilmezler.

İçedönükler en çok evlerinde veya doğada rahattırlar, kalabalık yerlerde değil. İçedönükler aşırı heyecan ve adrenalin arayan kişiler değildirler. Eğer çok fazla gürültü ve konuşma varsa, kendilerini kapatırlar. Beyinleri, dopamin diye adlandırılan, sinir taşıyıcılarına (neurotransmitter) çok fazla duyarlıdırlar. İçedönük ve dışa dönükler farklı baskın sinir yollarına sahiptirler.

Mit 10 – İçedönükler kendilerini düzeltebilirler ve dışa dönük olabilirler.

İçedönükler kendilerini düzeltemezler. Kendi mizaçlarına  ve insanlığa yaptıkları katkılardan dolayı saygıyı hak ederler. Yapılan bir araştırma (Silverman, 1986) göstermiştir ki İçedönüklüğün yüzdesi arttıkça IQ seviyesi de artmaktadır.

Yararlanılan Kaynak:

http://jerrybrito.org/post/6114304704/top-ten-myths-about-introverts?1d4ef638/

 

 

Tetris Etkisi
Kozmik Takvim