Fizksel ve Zihinsel Sağlık İçin Bir Araç: Pilates
paylaş

Uzun yıllardır spor yapıyorum. Kimi zaman iş yoğunluğu kimi zaman farklı öncelikler bunu sekteye uğratsa da hiçbir zaman spor yapmaktan kopmadım.  Son 6-7 yıldır da özellikle spor salonlarında spor eğitmenleri ile  çalışarak bunu yapıyorum. Ancak bu senenin başında yapmaya başladığım Pilates destekli spor’dan aldığım verimi şimdiye kadar hiçbir şekilde yaşamadığımı belirtmek istiyorum.

Bu yazıyı yazma sebebim ise yakın çevremdeki arkadaşlarıma Pilates yapıyorum dediğimde aldığım tepkiler:

“taytını giydin renkli topların üzerinde zıplıyor musun?”

“kadınlarla birlikte bu sporu yapmak nasıl bir şey” vs.

Rahmetli Uğur Mumcu’nun dediği gibi bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduğunuzda bir de buna espri kattığınızda bu tür yorumlar çıkıyor. Elbette işin espri tarafı bir yana gerçekten de gerçek anlamda Pilates'in tam olarak bilinmediğini düşündüğüm için bu yazı ile kısaca bilgilendirmek ve merak uyandırmak istiyorum.

Pilates adı bu tekniği geliştiren Joseph Pilates’in soy adından geliyor. Bilim dünyasında geliştirilen pek çok yöntemin çıkış nedeni gibi Pilates yönetimi de Joseph Pilates’in kendi yaşadığı sorunlara çözüm bulması sırasında geliştirilmiş.

Joseph Pilates çocukluğunda astım, ateşli romatizma, kemik hastalığı gibi pek çok problem yaşamış ve bunlara çözüm bulmak adına jimnastik, vücut geliştirme, dalgıçlık gibi çeşitli spor dalları uğraşmıştır.

Birinci Dünya savaşı sırasında yer aldığı kamplarda engelli ve hasta insanları iyileştirmek için çeşitli egzersizler geliştirmiştir. Bugün dahi kullanılan Pilates ekipmanlarının, bir hasta yatağının bozularak yapıldığını anlayabilirsiniz.

Daha sonra Amerika’ya göç eden Pilates, özellikle dansçılarla birlikte çalışarak tekniklerini daha da geliştirmiş ve elde ettiği ün sayesinde 1926 yılında NewYork’da ilk stüdyosunu açmıştır.

Joseph Pilates yaşamı boyunca 600 civarında teknik geliştirmiştir. Hayvanlara olan tutkusu, hayvanlar üzerinden modelleme yaparak “kedi sırtı” gibi çeşitli teknikler geliştirmesine yardımcı olmuştur.

Pilates’İn tarihçesi için  http://pilatesegitmeni.blogcu.com/pilatesin-kisa-tarihcesi/6794093  tıklayarak okuyabilirsiniz. Kendi deneyimlerime geçmeden önce paylaşmak istediğim bir diğer bilgi, çeşitli kaynaklarda geçen Pilates Prensipleri:

 1. Konsantrasyon : Pilates yaparken hareketlere yoğunlaşmak,bedenin uyum içinde nasıl çalıştığına ve hangi kasların kullanılıp, hangilerinin kullanılmadığına dikkat etmek gerekir.
 2. Kontrol : Pilates metodunda kontrol çok önemlidir. Kontrol için bedenin iyi dinlenmesi ve hareketlerin gösterildiği şekilde uygulanması, olası sakatlıkların önlenmesi gerekir.
 3. Merkezleme : Pilates Metodu’nda ,doğru hareket sanatlarında olduğu gibi merkez, göbek, bel ve kalça çevresidir. İç organları ve omurgayı yerinde tutan kas sistemlerini içerir. Merkezleme, üst bedenin stabilitesini ve esnemeyi, uzamayı sağlar.
 4. Akıcı hareket : Hareketler acele edilmeden, her noktadan tek tek geçerek ama aynı zamanda hiç duraksamayarak yapılmalıdır.
 5. Kesinlik : Hareketler belirsizce değil, hakkı verilerek tam yapılmalıdır. Hareket sekansları birbirleri içinde ve birbirleri arasında koordine olmalıdır.
 6. Nefes : Nefes alıp verme, panik olmadan sırtın arkasına ve altına derin nefes alıp bütün nefesi tamamıyla dışarı üflemek yoluyla olmalıdır. Böylece, nefes tamamen boşaltılıp, kan temizlenmiş olur.

Pilates metodu ile kendi deneyimlerimle ile ilgili özellikle paylaşmak istediğim konular şunlar:

 • Başarılı bir Pilates deneyimi için öncelikle bilgili ve disiplinli bir eğitmen olması şart. Zira hareketlerin son derece kontrollü, hakkını vererek ve yavaş yapılması gerekiyor. Benim en çok aldığım uyarı “yavaş”, “acelemiz yok”.
 • Benim eğitmenim, onun izni ile adını yazıyorum İdil Akış benim şimdiye kadar çalıştığım en iyi spor hocası. Konusunda bilgili ve son derece disiplinli biri. Bazen benim kaytarmak adına yaptıklarımı son derece disiplin bir şekilde savuşturuyor ve ardı ardına hareketler devam ediyor.
 • 1 saatlik sürenin toplamda nerede ise  2-4 dakikası dışında bir dinlenme yok. Hareketler arka arkaya geliyor ve inanılmaz bir çaba içerisinde gerçekleşiyor. Hiçbir sporda bu kadar terlediğimi hatırlamıyorum.
 •  Özellikle kontrol ve hareketler konsantre olmak çok önemli .Kendinizi vermediğinizde ya vücudunuzun dengesi bozuluyor, ya nefes alıp vermenin yerlerini karıştırıyor ya da hareketi düzgün bir şekilde yapamıyorsunuz.
 •  Özellikle karın ve sırt bölgesi kasları, temel hedef alanları. Düzgün bir postüre sahip vücut için bu iki bölgenin güçlenmesi son derece önemli.
 •  Düzenli olarak yaptığınız kilo vermeseniz bile sıkılaştığınızı görüyorsunuz.
 •  Ben Pilates öncesinde genellikle 30 ila 50 dakika arası kardiyo ( yürüme bandı, cross walk ya da bisiklet) yapıyorum, vaktim olması durumuna göre de bazı kas gruplarını çalıştırıyorum. Bunlarında yardımı ile hem sıkılaşma hem de yağlarımdan kendi kiloma göre önemli miktarda verme şansım oldu.
 • Giydiğim kıyafetlerde 2 beden ufaldım.  Belki psikolojik bir tarafı da var ancak giydiğiniz kıyafetlerin vücudunuza çok daha iyi oturduğunu görüyor ya da bunu başkalarından duyuyorsunuz.

Özetle eğer kendinize iyi bir şey yapmak istiyor - sağlıklı, düzgün duruşa sahip, sağlam bir vücut istiyor ve ileri yaşlar için kendinizi fiziksel ve mental olarak güçlü kılmak istiyorsanız -  size şiddetle Pilates yapmanızı tavsiye ederim.

Ulu önder Atatürk’ün dediği gibi sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Bu güzel sözü bir çıt daha ileri taşıyarak, Pilates’in geliştiricisi Joseph Pilates’in, Kontroloji Yoluyla Yaşama Dönüş adlı kitabının ilk paragrafında yazdığı giriş ile yazımı sonlandırayım.

“Fiziksel zindelik mutluluk için ilk gereksinimdir. “Bizim fiziksel sağlık anlayışımız, gündelik ve rutin işlerimizi içten gelen bir tat ve zevk duyarak, doğal, kolay ve tatminkar bir şekilde yapabilme kabiliyetine sahip, zihni kuvvetli ve bütün kısımları eşit ölçüde gelişmiş bir vücuda erişmek ve bu vücudu korumaktır.”

Yararlanılan Kaynaklar: 

Konsantrasyon Nedir?
Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği