Bir köpeğin bakış açısı ile “10 Emir”
paylaş

Köpek sahibi olmak çok büyük bir sorumluluk.

Gerçek anlamda bir köpeğin bakımını üstlenmek ve ailenin bir parçası haline getirmek gerçek bir sevgi ve sabır gerektiriyor.

Sevgi ve sabır kadar elbette imkanlar,zaman ve tüm ailenin sorumluluğu paylaşması gibi başka faktörlerde var. Bir köpeğe sahip olmak kulağa hoş gelen ve zihinde güzel resimlerin canlandığı bir an gibi görünmekle birlikte gerçek durum pek de öyle değil. Bu yüzden, Stan Rawlison tarafından kaleme alınmış (www.peta.org) aşağıda yazan 10 madde mutlaka köpek sahiplerinin ve adaylarının okuması gereken bir liste.

Kendi adıma bu maddelerin farkında olarak, aşağıda resimlerde gördüğünüz bizim köpeğimiz olan Pamuk'u ailemize kattığımızı söyleyememem. Maalesef, pek çok da hata yaptığımı şu anda fark ediyorum.

Çeviriyi yapıp ilk olarak kızımı çağırıp okuduğumda, o kadar duygulandık ki biraz göz yaşlarına hazırlıklı olun.

Hey şey farkındalıkla başlamalı, bir kere daha bunu anladım.

10 Emir

1. Muhtemelen yaşamım 10-15 yıl civarında sürecek. Beni sahiplenmeden önce senden her  ayrılmanın bana büyük bir acı vereceğini unutma.

2. Benden ne istediğini anlamam için bana zaman ver. Sabırsız, asabi veya aksi davranma bana.

3. Güven bana. Ben daima sana güveneceğim. Saygı, parayla satın alınmaz, kazanılır.

pamuk ayrılırken Oyun
Üzüldüğünde

4. Bana uzun süre kızgın olma ve ceza olarak beni kilitleme. Bunları niçin yaptığını anlayabilecek yeteneğim yok. Sadece reddedildiğimi anlayabiliyorum. Senin işin, arkadaşların, keyif aldığın şeyler var, benimse sahip olduğum tek şey sensin.

5.Konuş benimle. Senin kelimelerini anlamıyorsam bile, sesini ve sesinin tonunu anlıyorum. Seninse sadece kuyruğuma bakman yeter.

6.Beni eğitirken yaptıklarını asla unutmayacağımı, özellikle acımasızca olanların beni sonsuzda kadar etkileyeceğini asla unutma.


Klübede
Kuyruk 
BOT_0046 (2) (Custom)

7.Lütfen bana vurma. Sana karşılık veremem. Isırabilir ya da tırmalayabilirim ancak bunları gerçekten yapmak istemediğimi bil.

8.Uyumsuz, asi veya tembel olduğumda, beni azarlamadan önce kendi kendine bir sor: Neler acaba bu köpeği rahatsız etmiş olabilir? Tüm hırçınlıklarım, belki yediğim bir şeyler ya da güneşin altında çok uzun kalmış olmak veya giderek yaşlanıyor ve güçsüzleşiyor olmaktan kaynaklanıyor olabilir.

9. Yaşlandığımda bana iyi bak. Sen de hızlı büyüyeceksin ve belki ilgi, şefkat ve konfora sen de ihtiyaç duyacaksın.

10. Benimle zor olabilecek seyahatlere bile çık. Asla, “şimdi bir de onunla uğraşamam” ya da “bakalım yokluğumda neler olacak” deme. Unutma, ne yaparsan yap ben seni daima seveceğim.


Havlarken

şefkat

Gülerken

 

Kozmik Takvim
Epikuros & Mutluluk