81 il'de 81 Devlet Okuluna Teleskop Projesi
paylaş


Nurcan hanım 15. TÜBİTAK Ulusal Gökyüzü Şenliğinde, Antalya Saklıkent'de  tanıdım sevgili Nurcan hanımı.

Kendi astronomi macerasını paylaşırken öğrendiği teleskop yapımından yola çıkarak 81 ilde 81 devlet okuluna teleskop teslimi ile ilgili projesinini büyük bir heyecanla anlatıyordu.

Kendisi henüz sunumunu bitirmeden mutlaka bu harika projeye sponsor olmalıyız diye düşündüm ve istanbula döner dönmez sevgili ortağım Tayfun Çalkavur ile projeyi paylaştım ve TEM Yönetim Geliştirme olarak sponsor olmaya kaar verdik.

Sponsor olmamızın temel nedeni, bir bilim aşığı kadının inanılmaz bir heyecanla yaşadığımız bu topraklarda bir şeyler yapmaya çalışmasına katkıda bulunmaktı. Bir şeyler yapmak diye geçtiğim bu şey, öyle bir şey ki; minik beyinlerin daha beyinlerindeki nörönlar arası yollar oluşurken bilimin ışığı ile aydınlanmalarına yardım olacak bir şeydi bu.

Düşünen, merak eden, sorgulayan, gözlemleyen bir nesil yetişmesine minik bir katkı idi belki bu. Ama çok önemli bir katkı.

Bu yüzden bu çorbada bir tuzumuz bulunsun istedik. Ve aşağıda gördüğünüz teleskobu (resimde siyah olan), 2012 yılının sonuna doğru İstanbul Esenyurt İbrahim Özaydın İlköğretim Okulana çok güzel bir etkinlikle teslim ettik.

teleskop teslim

Yandaki resimde,  bu harika etkinlikte yer alan konuşmacılar, okul yetkilileri ve teslim edilen teleskobu görüyorsunuz.

Etkinlik sırasında daha önce teslim edilen okulun teleskobu (resimde beyaz renk olan), teleskobu teslim alan öğretmenimizin yaptığı ve bir sunum, Prof.Dr.Etkem Derman hocamızın harika bir sunumu ve benim astroloji ve astronomi karşılaştırmasını yaptığım sunum gibi yaşları 6 ila 14 arasında değişen genç arkadaşlarımızla çok güzel bir paylaşım oldu.

Umarım bu yazı, çok daha fazla destek sağlama yönünde yardımcı olur ve proje en kısa zamanda amacına ulaşır.

Son derece az bir bedel ile sponsor olunabilecek bu harika proje için www.ilkteleskobum.org üzerinden sevgili Nurcan hanıma ulaşabilir ve tüm bilgileri son derece hızlı bir şekilde alabilirsiniz.

Bireysel dahi sponsor olabileceğiniz bu proje için eğer hiç bir şekilde sponsor olma imkanınız yoksa, bu projenin  duyurulmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Eğer  "Pozitif Psikoloji" yazımı okuduysanız orada da görebileceğiniz gibi gerçek mutluluğu yakalamak istiyorsunuz bunun en güzel yolu böyle hayırlı projelere destek vermektir.

Haydi şimdi eylem zamanı.

www.ilkteleskobum.org sitesinde ayrıca son derece yararlı astronomi, evren ve uzay ile ilgili yapılan son araştırmalardan bilgilerde yer almaktadır.

 

Açıkbilim: Çevrim İçi Bilim Dergisi
Fazil Say Universe Symphony No. 3