Neden bu blog?
paylaş

fotoğrafçı küçük (Custom)Yetenek üzerine okuduğum bir kitapta, ortalama zekaya sahip her insanın yetenekli olduğundan bahsediyor ve buna çeşitli örnekler veriyordu. Kitap içerisindeki ana fikir her hangi bir konuda istekli olan birinin ortalama 10.000 saat (ya da 10 yıl kuralı)* sıkı ve doğru yöntemli bir çalışma ile üretken olabileceğini söylüyor ve bir süre sonra da kendi fikir & yöntemleri oluşturarak eserler verebileceğini iddia ediyordu.

Ben de iş hayatımdaki 20.yılımı doldurduğum 2012 yılı sonunda ( 1o yıl kuralını ikiye katlayıp işi iyice sağlama alarak)  gerek deneyimlerim, gözlemlerim ve okuduklarımdan yola çıkarak bir şeyler paylaşmaya hazır olduğumu hissettim.

Bu amaçla hazırladığım ve herkese açık olan bu blog içerisinde, hobim olan fotoğrafçılık vesilesi ile çektiğim ve paylaşmaya kendimce değerli gördüğüm resimlerimden, ben de iz bırakan hayatımı etkileyen kitaplar, filmler, web siteleri,  insanlara kadar zaman karşısında direneceğini düşündüğüm şeyleri paylaşmak istiyorum.

Bu fark ettiğim bana göre sıra dışı şeylerin yanı sıra belki çok iddialı olacak ama Montaigne’nin denemeleri gibi edindiğim tüm deneyim ve birikimden yola çıkarak, siyaset gibi kısır döngü içindeki konulardan uzak kalmaya çalışarak; astronomi ağırlıklı olmak üzere doğa bilimleri ve sosyal bilimler ile hangi bir sınıfa kategorize edemediğim ama önemli olduğunu düşündüğüm çeşitli konularda kendi fikirlerimi paylaşacağım.

Umarım bu sonlu Dünya’da anlamlı bir şeyler yapmış olur ve özellikle içinde yaşadığım topluma açık görüşlülük, sorgulama, pozitif olma ve farklı görüşlere sahip olsak bile birlikte de mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşayabileceğimize dair kanıt ve öneriler sunarak, katkıda bulunabilirim.

Bloğun sloganı "hepimiz yıldız tozuyuz". Bu slogan sadece dikkat çeksin diye yazılmış boş bir cümle değil. Neden mi, çünkü evrenimizdeki yıldızlar, bor elementinden daha ağır olan kemiklerimizdeki kalsiyum, kanımızda bulunan demir ve sinir sistemimizi yöneten sodyum ve potasyum gibi tüm kimyasal elementlerin kaynağıdır. Dolayısıyla, süpernova gibi yıldız patlamaları sonrasında oluşan elementler tüm kozmozo yayılarak evrendeki tüm maddenin oluşumuna neden oluyor ** Kabul edelim veya etmeyelim gerçek şu ki, tüm canlı cansız var olan maddenin kaynağı yıldız tozları. Yani, herşey bir anlamda birbiri ile bağlantılı ve aynı kaynaktan geliyor. İşte bu yüzden hepimiz yıldız tozuyuz.

Bu paylaştığım şeylerin ve özellikle kendi yazdığım konuların, çoğunun uzmanlık alanım dışında olduğunu ve serbest denemelerden ibaret olduğunu belirtmek isterim Gene de kaynak belirtmeden ve iyice araştırmadan yüzeysel bilgileri paylaşmayacağım.Ancak,  bu sitenin daha da keyifli ve faydalı olması için her türlü katkınız, eleştiriniz ve değerli görüşlerinize de ihtiyacım olduğunu vurgulamak isterim.

Sevgiyle kalın.

Erkan Tozluyurt

* Geoff Colvin,"Yetenek Dediğin Nedir ki?",Elma, 1.Basım, Eylül 2010 ** Francis Reddy, "When stars go bang?", Astronomy Magazine, Febuary 2013, p.22  

İyimser gelecek
Yaş 50, Yolun Neresi?