Edge: Bilimin Sınırlarını Zorlayan Site
paylaş

John Brockmanwww.edge.org sitesi ile nasıl karşılaştığımı açıkçası hatırlamıyorum. John Brockman tarafından , üçüncü kültür diye tanımladığı bir hareketle 1991 yılında başlayan ve internetin gelişimi ile 1997 yılında edge.org dönüşen oluşum.

Siteyi benim için ilginç hale getiren hususlardan biri de her yıl bir "edge" sorusu diye tanımladığı bir soruyu alanında başarılı olan bilim insanlarına sorması ve gelen cevaplarını da bir kitap olarak yayımlanmasıdır. "İyimser gelecek" isimli yazımda, NTV yayınlarından çıkan gene aynı isimli bir edge sorusunun sonunda hazırlanmış bir kitaba dayalı olarak hazırladığım yazı idi.

Bu sorular 1998 yılından beri sorulmaktadır. Bugüne kadar sorulan soruları bir başka yazıyla paylaşıyor olacağım. Bu yazının amacı edge.org sitesini tanıtmak.

Sitenin kendi ifadesi ile neyi amaçladığının çevirisi aşağıda verilmiştir.

Edge.org Hakkı

Edge bir sohbettir: Edge, Algonquin Roundtable veya Bloomsbury Group’dan farklıdır ancak aynı entellektüel macera niteliğini sunmaktadır. Kraliyet Derneği(Royal Society) öncülüğünde 17. yüzyıl başlarında kurulan Invisible College ile yakın benzerlik gösterir. Invisible College’ın üyeleri arasında Robert Boyle, John Wallis ve Robert Hooke gibi bilim adamları bulunmaktaydı. Topluluğun ana konusu, deneysel araştırmalar ile bilgi elde etmekti. Diğer bir ilham kaynağı ise Bringham Lunar Society idi. Bu topluluk, James Watt, Erasmus Darwin, Josiah Wedgewood, Joseph Priestly ve Benjamin Franklin gibi yeni sanayi çağının önde gelen kişiliklerini bir araya getiren resmi olmayan bir kulüptü.

www.edge.org’da bulunan online salon, 15 yıldır ulaşabildiği her noktadaki Edge konuşmalarını içeren, milyonlarca kelimelik canlı bir belgedir.

Edge.org 1996 yılında “The Reality Club”’ın online versiyonu olarak kurulmuştur. The Reality Club, 1981 – 1996 yılları arasında Çin Restoranları, sanat odaları, Rockefeller Üniversitesi yönetim odaları, New York Bilim Akademisi, yatırım bankaları, müzeler vb. yerlerde, entellektüel kişilerin informal olarak gerçekleştirdikleri toplantılardan oluşmaktaydı. Bu buluşma yeri artık sanal alemde olsa bile, Reality Club ruhu güncel konularla ilgili gerçekleştirilen canlı tartışmalar ile ayakta kalmaktadır.

Yazar Ian McEwan’ın deyimiyle Edge.org, “açık fikirli, farklı alanları kapsayan, zekice oyuncu, merakın sade zevki ile yaşam ve dünya hakkında ortak merakı kapsayan, süregelen ve heyecan verici bir sohbettir.”

İnsanlar

Yeni sanatçılardan James Lee Byars ve benim de bir kere yazdığım gibi: “Olağan dışı olanı başarmak için, olağan dışı insanları aramanız gerekir.” Her Edge yayınının ve etkinliğinin merkezinde dikkat çekici kişiler ve dikkat çekici zihinler bulunmaktadır. Edge, özünde, günümüz entellektüel, teknoloji ve bilim dünyasının merkezinde olan bilim adamları, sanatçılar, filozoflar, teknoloji uzmanları ve girişimcileri kapsamaktadır.

Yıllardır Edge.org’un, katılımcıların seçiminde basit bir kriteri bulunmaktadır. Aradığımız kişiler kim ve ne olduğumuz kavramlarının ötesine geçen yaratıcı işler gerçekleştiren kişilerdir. Bunlardan pek azı büyük kitlelerce tanınan kişiler veya çok satan kitapların yazarlarıdır. Biz daha ziyade, kültürün kesici yüzünde olan, yaygın olarak ifade edilmeyen fikirler ile ilgili araştırmaları destekliyoruz. “Zekice düşünmek” ile ilgileniyoruz. Mottomuz “Dünyadaki bilginin sınırına gelmek, en karmaşık ve sofistike zihinleri aramak ve bunları bir odaya toplayarak, birbirlerine ve kendilerine sorular sormalarını sağlamaktır.” İletişim teorisine gore bilgi, veri veya girdi olarak tanımlanmaz, “fark yaratan bir fark” olarak tanımlanır. Katılımcılarımızın bu seviyeyi elde etmesini amaçlıyoruz.

Edge.org sanat, edebiyat ve bilim kültürü ile ilgili malzemeleri toplayabilen ve bu malzemeleri kendi yöntemleri ile biraraya getiren kişileri teşvik etmektedir. Pek çok insanın, hatta kültürel açıdan söz sahibi olan pek çok insanın kendilerini, ikinci el fikirler, düşünceler ve görüşlerle kısıtladığı, seri üretim bir dünyada yaşıyoruz. Edge.org kendi gerçekliğini yaratan ve yapay bir gerçekliği kabul etmeyen kişilerden oluşmaktadır. Edge topluluğuna ait kişiler, başkalarının yaptıkları hakkında konuşan ve analiz eden kişiler değil, kendileri yapan kişilerdir.

Bu zamana kadar katkıda bulunan kişiler aşağıda gösterilmiştir. Tıkladığınız takdirde ilgili siteye yönledirecek  ve sayfanın aşağısına doğru indiğinizde aşağıdaki bu katkıda bulunan kişilerini resimlerinin göreceksiniz. Arzu ettiğiniz kişinin resmini tıkladığınızda kısa öz geçmişine ulaşabileceksiniz.

people edge.org

Carl Sagan
Fark Ettiğim ilk 10 Astronomi Kitabı