2014 yılında Boğa Burcunda Harika Şeyler Olacak!
paylaş

Benim yazılarımı takip edenler bu başlıkta nereden çıktı demişlerdir. Geçenlerde izlediğim bir televizyon programında, bir astrolog 2000 yıl önce benim doğduğum ay olan Mayıs ayındaki Boğa burcu için bunları söylüyordu. Mayıs doğumluyum ama aslında Mayıs ayında doğanlar şu anda Boğa burcunda değil Koç burcundadır. Bunun uzun açıklaması için daha önce yazdığım bir yazı olan astroloji inanç mı?bilim mi?yazısı okunabilir.

Bizim ülkemiz gibi belirsizliğin çok olduğu ve sürekli bir şeylerin değiştiği ülkelerde, bu konuda fazla bilgisi de olmayan kişiler bu tür şeylere ilgi duyabiliyorlar. Özellikle yeni yıla girmemize çok az zamanın kaldığı bugünlerde kitapçılarda yeni yıl ile ilgili astroloji kitapları, televizyon programlarında bol bol astrologlar kendini gösteriyor. Yeni yılda, burçlara göre insanların gökyüzü hareketlerinden nasıl etkilenecek ve bizi neler bekliyor diye önerilerde bulunuyorlar. Keşke işler böyle yürüse ve hiç düşünmesek, birileri bize neler yapmamız gerektiğini söylese. Ama bilimin ışığındaki verilerle böyle yürümediğini biliyoruz.

Bilimin bize sunduğu verilerle astroloji arasında hiçbir tutarlılık yok. Doyasıyla insanın kendi aklı ve seçimleri ile dış koşulların bizler için yarattığı durumlarla baş ederek kendi geleceğini belirmesi gerekiyor.

Peki, ne yapacağız o zaman? Kendi geleceğimizi yönlendirmek, daha spesifik olarak da 2014 yılının istediğimiz gibi bir yıl olması için neler yapabiliriz ?

Bu soruları cevaplamak için ne bir astrolog olmaya, ne de birilerinden medet ummaya gerek yok bence. Aslında sorunun cevabı, sorunun içinde yer alıyor. Nasıl bir gelecek? Nasıl bir yıl istiyorsunuz?

Evet, biraz düşünme tembelliğini bırakıp, kendi geleceğimizi yönlendirmek için oturup düşünüp, bazı yöntemler kullanabiliriz. Bunun size önereceğim yöntem “tatmin çemberi” uygulamasıdır.

Koçluk sürecinde kullanılan bu yöntem, yeni yıl hedeflerimizi belirlemek ve odak alanlarımızı netleştirmek için kullanılabilir. Bunun için yapılacaklar adım adım şöyledir:

1. Aşağıdaki gibi boş bir kağıda bir çember çiziniz ve eşit parçalara ayırınız.

İstediğiniz kadar bölebilirsiniz.

boş çember

2. Her bir dilimin üstüne aşağıdaki örnekte olduğu gibi 2014 yılı için kendi arzu ettiğiniz alanları yazın ve çizgileri 10’luk bir ölçekte bölün. 

Aşağıdaki örnek son derece genel ancak her insanın kullanabileceği alanları göstermektedir. Sizler bunu çok daha spesifik bir hale getirebilirsiniz. Örneğin; hobiler demek yerine; fotoğrafçılık, astronomi kişisel gelişim demek yerine Gestalt terapisi vb. 


çember

3. Her bir alan için 1 ila 10 puan arasında bir puan veriniz. (1 en düşük, 10 en çok tatmin olduğunuz gösterir.)

Verdiğiniz bu puanlara göre alanları boyayınız. Ne kadar renkli o kadar görsek olacaktır. Her bir alan için şu anki tatmin seviyenizi düşününüz. Ve buna göre mevcut durumunuz için bir puan veriniz.


çember boyalı

4.  Ortaya çıkan çemberinizi inceleyiniz. 

Ortaya çıkan bu çemberinizi değerlendirin. Bir alanda yüksek bir puan vermeniz o alanda daha fazla gidecek yol olmadığı anlamına gelmeyecektir. Örneğin kişisel gelişim alanında şu anda kendinizi 9 puan vermiş olabilrsiniz ancak bunun 9 değilde 10 puan olması düşük puanlı bir alandaki daha fazla bir artışa göre sizi çok daha mutlu edebilir.  Buna göre sizi 2014 yılı için hangi alan ya da alanlarda bir veya birkaç puan bir artış olsa yaşamınız son derece olumlu etkilenir bunu düşününüz.

5. Belirlediğiniz bu alanlar için ölçülebilir hedefler koyun.

Örneğin; 2014 yılında hobilerinize daha fazla vakit ayırdığınızda daha çok mutlu olacağınızı düşünüyorsanız. Şöyle bir hedef yazabilirsiniz;

2014 yılında Nisan ayına kadar  x marka …….özelliklere sahip bir fotoğraf makinası almak, Mayıs ayında bir fotoğrafçılık kursuna yazılmak ve Aralık ayında  çektiğiniz başarılı fotoğrafları ….. ortamda paylaşmak gibi.

6. Bu hedeflerinizi ve eylem planlarınızı hayata geçirmek için sizi nelerin motive edebileceğini, kimlerden destek alabileceğinizi düşününüz. 

Belirlediğiniz hedeflere ulaşırken hayatınızda etkilenecek kişiler, destek verecek kişileri düşününüz. Eylem adımlarınız atarken bu yolda kararlı bir şekilde nasıl kalabileceğinizi bunun için nelere ihtiyaç duyabileceğinizi tanımlamaya çalışınız. 

7. Arzu ederseniz hedeflerinizi bir görsel obje ile ilişkilendirin. 

Bu şekilde sürekli görebileceğiniz bu obje size hedeflerinizi sürekli hatırlatacak ve gündeminizde kalmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin, çekmeyi hayal ettiğiniz bir fotoğrafı masanızın üzerine koyarak hedeflediğiniz şeyleri kendinize sürekli hatırlatıp, bu hedefe ulaşmak için attığınız adımlarla yolda kalmayı başarabilir, kararlılığınızı daha kolay sürdürebilirsiniz.

masa

Bu basit adımları izleyerek, 2014 yılı içerisinde arzu ettiğiniz şeylere ulaşma konusunda fallardan ya da yıldızlardan bir şey medet ummadan kendi yaşamınızın kontrolü konusunda çok daha fazla şey yapabilirsiniz. Böylece falları okumak, ya da gelecekle ilgili kehanetleri dinlemek yerine ulaşmayı arzı ettiğiniz şeylerle ilgili kitapları yazıları okuyarak hem zamanızı doğru kulanmış hem de doğru işi yapmış olacaksınız diye düşünüyorum.

2014 yılının nelerin arzu ediyorsunuz gerçekleşeceği bir yıl olmasını dilerim.

6 numaralı kural unutma...
Çalışanların Yüzde Yetmişi Mutsuz…